1 Ağustos 2013 Perşembe

Print Screen Görüntüsünde Ekranın Sadece Bir Bölümünü Kesme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Aslında geçen haftadan beri yazılmayı bekleyen bir konuydu.
Malum bu aralar web görüntülerini, özellikle de twitter yazışmalarını görsel olarak yayınlamak pek bir moda oldu.
Buradan yola çıkarak ve twitter'dan örnekler alarak printscreen tuşuyla kaydettiğimiz fotoğraf üzerinde bölgesel kesme işlemi nasıl yapılır? onu özetleyeceğim.

Siz farklı web sayfalarında ya da blogunuzda görüntüler alarak bunu uygulayabilirsiniz.

Öncelikle burada neyi kastettiğimizi anlatayım.
Bilmeyenler için; klavyemizde yer alan printscreen tuşu  web sayfasının görüntüsünü alarak bize resim olarak kaydeder.(aşağıdaki görüntü gibi)
Bu işlemi bildiğinizi farzediyorum.
(Yine de bilmeyen varsa Arkadaşım Zeugma'nın şu yazısına bakabilir.)

Bizim yapacağımız işlem bundan sonrasını ilgilendiriyor.Bazen web sayfasının tamamını değil de ekranın sadece bir bölümünü göstermek istediğimizde yapacağımız işlem şu şekilde oluyor böylece görsel hem büyüyor hem de yazılar daha net okunuyor.

Şimdi paint programında boş belgeye görüntüyü yapıştırdıktan sonra asıl kullanmak istediğimiz yeri belirleyip paintteki kesme butonuna basarak ( aşağıda daire içindeki yer) bölgeyi seçiyoruz.(aşağıda ok işaretli yer)
Sonra bunu Mouse sağ tuşla “kopyala” diyoruz.Buraya kadar tamam.
Sol üst köşeden (Dosya yazan yer )yeni boş bir belge açacağız bu arada size "değişikler kaydedilsin mi"diye soracak “hayır” seçeneğini tıklayınız.


Yeni açılan boş belgede sol üstte "Düzen" butonunu tıklayarak daha önce hafızaya aldığımız görseli “yapıştır” seçeneğine basarak yapıştırın. (aşağıdaki görseli inceleyiniz)İşlem bitmek üzere panik yok !! :) 
Şimdi buradaki tek sorun sağ ve solda kalan beyaz boşluklar bunları sağdan ve soldan içeriye öteleme suretiyle fotoya son şekili vereceğiz.

Önce kesik kesik çizgileri yok etmemiz gerekiyor ki görüntü yapısı bozulmadan aynı kalsın bunun için beyaz zeminin olduğu bir yere mouse'u ile 1 kere tıklayın.
Kesik çizgiler kayboldu mu? (aşağıdaki görsele bakınız.)


Şimdi yukarıdaki görselde sağda ve solda minicik mavi noktalar göreceksiniz fotoda işaretledim onları ileriye iterek fotoyu küçültün.

...ve son olarak çentikleri ittirdikten sonra jpg formatında masaüstüne farklı olarak kaydet seçeneğinden kaydedin.
(hani fotoya kolayca ulaşmak için onun için masaüstü diyorum)İşte son görüntü...

İstediğimiz görüntüyü elde ettik.
Şimdi bilmeyenler ilk fotodan son fotoya kadar nasıl yaptığımızı lütfen tekrar incelesin.
Birkaç denemeden sonra bu işlem size de çok kolay gelecektir.

5 yorum:

Müjdat Sayar dedi ki...

http://app.prntscr.com/ deneyin bu zahmetten kurtulun

Zeugma dedi ki...

Ebrucum, çok detaylı ve güzel olmuş, eline sağlık.
Ben de bu linki izninle alıyor ve kaynak olarak kendi postuma ekliyorum.
Sevgiler...

Zeugma dedi ki...

Görsellerde kendi çizmiş olduğun kırmızı renkli elipsler ve ok işaretleri için herhangi bir buton kullanıyor musun yoksa kendiliğinden mi öyle düzgün çiziyorsun Ebrucum?
Çok uzun değilse ve zahmet olmazsa yanıtlarsan sevinirim.
Çünkü bunu ben yaptığımda çok zikzaklı gidiyor, düzgün olmuyor.

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Zeugmacım ok ve elips işarelerini sol sütunda hani sprey işareti varya onun altındaki işaretleri tıklayarak yapıyorum.Zigzag işaretide var acaba sen ona basıyor olabilirmisin??Mesela ok için düz çizgi yaptıktan sonra kenarlarına daha ufak çizgilerle ekleme yapıyorum diyelim.Amannn işte yıllarca kendi kendimize deneme yanılmayla bu kadar öğrendik kursa falan gitseydik daha iyi olurdu aslında haaa bu arada bu işlerin uzmanı Sevgili Müjdat Sayar kardeşimdir.Ona da danışabilirsin.

Bu arada kalp kalbe karşıymış gibi:))dün yazını görünce aklıma geldi aaa bunu yazacaktım diye elbette hiç sormana gerek yok.

Adsız dedi ki...

Sekmeler temiz ;)