19 Aralık 2016 Pazartesi

Tatil Türkiye’de kışın da güzel

Kış geldi, havalar soğudu ve dönüp baktığımızda yazın tatil yapabildiğimiz o kısacık aralığı bile özlüyoruz. Üzülmeyelim, işten güçten birkaç gün izin alıp kaçabiliyorsak kışın da gidilebilecek çok güzel yerler var, hem de çok uzaklarda değil Türkiye’de.

Gideceğimiz yerin gezilip görülesi bir yer olması her zaman önemli, ama unutmayalım bu sefer saatlerce güneşin altında uzanamayacağız ya da akşamüstü el işi ürünler satılan bir sahil kasabasının kalabalık çarşısında dolaşamayacağız. Bunun yerine bir kış tatilini yaz tatilinden ayıran kendine has güzellikleri değerlendirecek ve tam manasıyla doğanın bizi kucaklamasına izin vereceğiz.


Gidebileceğimiz yerlerin başında bol karlı, kayak yapılabilen müthiş manzaralı dağlar geliyor. Bursa Uludağ, Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Bolu Kartalkaya ve Esentepe, Kastamonu Ilgaz, Kocaeli Kartepe, Kars Sarıkamış ve Cıbıltepe bu kayak ve dağcılık merkezlerinden sadece birkaçı. Bu merkezlerde kendinize ait bir kayak ekipmanı yoksa gerekli olan her şeyi kiralayabilir, daha önce hiç kayak yapmadıysanız da bir iki saatlik eğitimle ayaklarınızın üstünde durarak biraz kayabilecek seviyeye gelebilirsiniz.Gitmeden önce sadece sıkı giyinmeniz yeterli. Kayağa ilginiz yoksa da buralarda telesiyejle dağa tırmanarak veya piste gitmeden ormanda çamların arasında yürüyüş yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Güzel bir kış tatili için bir diğerseçenek kaplıca ve termal tesisler. Dışarıda hava buz gibiyken sıcacık sularda rahatlayarak huzuru bulabilirsiniz. Bu merkezlerin romatizma, kireçlenme, bronşit, egzama, dolaşım bozukluğu gibi birçok sağlık problemine faydası da bilimsel bulgularla destekleniyor. Örneğin Rize Ayder Yaylası’nda hem nefes kesici manzarayı görebilir hem de kaplıcalarında rahatlayarak şifa bulabilirsiniz.
Kaplıcası olsa da olmasa da Karadeniz’in yaylaları ve yüksek kesimlerdeki ormanlık alanları kışları da gezilebilecek eşsiz güzellikte yerler. Buna örnek olarak Trabzon Uzungöl verilebilir. Sporu seviyorsanız burada trekking yapabilir veya gezilere katılabilirsiniz. Doğanın bir diğer hediyesi de Bolu Abant Gölü. Burada ormanın içinde uzun yürüyüşler yapabilir ya da gölün etrafında bisiklete binebilirsiniz. Uzungöl ve Abant gibi çeşit çeşit ağaçların bulunduğu ulu orman manzarasına gölün de eklendiği bir diğer yer Bolu Yedigöller, bu seçenekleri mutlaka değerlendirmelisiniz.


Ege ve Akdeniz’in her mevsim güzel huzur dolu sahil kentleri, örneğin Fethiye Ölüdeniz veya Gökova... Ya da Peri Bacaları’nı hayretle gezdikten sonra otelde şömine başında sıcak bir şeyler içeceğiniz Nevşehir Kapadokya... Ülkenin bütün güzellikleri elbette bir yazıya sığmaz. Ancak son olarak eğer tatilinizi daha güzel kılmak istiyorsanız, kendinizi bu soğukta, hele de işten üç beş günlük kısa bir aralık için izin alabilmişseniz, fazla yormayın. Yurt içi uçuşlar için uygun uçak bileti fiyatları sunan siteleri araştırarak uçakla yolculuğu tercih etmenizde fayda var.Bir diğer öneri de yanınıza çok fazla şey alarak kendinizi yormamanız, bunlar fazla eşya, yorgunluk veya sıkıntılı düşünceler olabilir... Kendinizi doğaya bırakın, tatil Türkiye’de kışın da çok güzel...

2 yorum:

Blogger Bolat dedi ki...

Dizimi Uludağ'da 2012 yılında dizimi burkalı beri bana kayak endişe verici geliyor :(

Güray Oğul dedi ki...

Merhabalar, güzel blogunuzu yeni keşfettim, bana da beklerim

http://gezgiccift.blogspot.com.tr/