3 Temmuz 2008 Perşembe

BOZUK PARALARIN KENARLARI NEDEN TIRTIKLIDIR??


Bugünlerde boş vaktim çokkk yaaa.( İpekböceğinden arta kalan vaktimi kastediyorum) kafama ilginç sorular takılıyor.


Demir paraların kenarları neden tırtıklıdır?

"Özellikle kağıt para devrinden önce, alışverişte kullanılan paralar altın ve gümüş içeriyorlardı. Her devirde olduğu gibi, o devirde de bulunan bazı düzenbazlar, bu paraları kenarlarından kazıyarak, çok az miktarda da olsa, bu değerli madenleri biriktiriyor, parayı da tekrar kullanabiliyorlardı.O devirlerde tüccarlar, parayı tartıyorlar ve ağırlığı eksikse kabul etmiyorlardı. Tabii, para da elinizde kalıyordu. Antik para kataloglarında dikkat ederseniz, paraların büyük bir kısmının tam yuvarlak olmadığını görürsünüz.
Bu sorunu çözmek ve halkı eksik paraya karşı korumak için bozuk paraların kenarları tırtıklı yapılmaya başlandı. Bu tırtıklar sayesinde paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu ve kenarı kazınmış parayı kimse almıyordu.Bu adet günümüze kadar devam etti. Artık içinde değerli bir maden bulunmamasına rağmen, bozuk paralarımızın kenarlarında ya tırtıklı ya da bir yazı vardır.


Hiç dikkat ettiniz mi? İnsan yüzleri kağıt paralarda önden, madeni paralarda ise yandandır. Madeni paralarda yer çok küçük olduğundan, kabartma tekniği ile bir yüzün tam detayını vermek mümkün olamamaktadır. Yandan bir profil kişiyi daha iyi tanınır kılmaktadır."

Kaynak: sevgiadası.com

3 yorum:

Esra :) - kadincablog.blogspot.com dedi ki...

hiç düşünmemiştim sen sorunca merak ettim ve cavbımı aldım :) ilginçmiş gerçekten de :)

nuran dedi ki...

çok enteresan hiç aklıma gelmemişti :))

serrose dedi ki...

bende hic sormadim kendime bu soruyu sagol ya :)