10 Ocak 2013 Perşembe

CANLI HAVA TRAFİK TAKİBİ

Aslında niyetim bu konuyu bir önceki yazıda anlatmaktı ancak görsel uyumu bozmamak adına ayrı bir post olarak işlemeyi uygun buldum.Hava trafiğin canlı olarak takibinin yapıldığını bu gezi dönüşü babamdan öğrendim.

Kızkardeşim iş nedeniyle hava yolunu çok fazla kullanmak zorunda kalıyor.Meğerse babam kardeşimin gidiş-gelişlerini bu yolla takip ediyormuş.

Siteye bayıldımmm onu söyliyeyim.:))
Uçakların hareketlerini online takip ediyorsunuz.Önce takip etmek istediğiniz havalimanını üstte seçiyorsunuz.Mesela ben aşağıdaki görselde Ankara Esenboğa'yı sizler için kırmızıyla işaretledim.Uçakların uçuş sefer kodları üzerinde kısaltmalar var mesela Türk Hava Yolları THY ile Pegasus PGS kodları ile işaretli.


Durun sadece bu kadar da değil :))) Seçtiğiniz uçağın üzerini tıkladığınız zaman yan sol sütunda seferle ilgili bir kimlik kartı açılıyor.Kimlik kartının altında Cockpit view'i tıkladığınızda (aşağıdaki görselde işaretledim) google earth eklentisi ve cockpit konuşmaları açılıyor.Gerçi havacılık terimlerinin kullanıldığı konuşmalar hiçbirşey anlaşılmıyor ama teknolojiye bu denli kullanma mutluluğu ile sitede vakit geçirebilirsiniz.Unutmadan belirteyim bu bölüme ulaşabilmeniz, cockpit'ten yani pilot gözüyle uçuş yönünü takip edebilmeniz için google earth programının bilgisayara yüklü olması gerekiyor.

Toparlayacak olursak uçak şu an nerede? Hareket etti mi? İnişe geçti mi? diye düşünmeden buradan canlı takip edebiliyorsunuz.

Umarım hoşunuza gider bu site.
İstanbul Atatürk Havalimanı Hava Trafik
 http://www.iststatus.com/
Ankara Esenboğa Hava Trafik  

7 yorum:

gooogoook dedi ki...

Yeni teknolojiler insanı gerçekten etkiliyor:), paylaşım için çok teşekkürler, heyecan verici görünüyor.

Elifle hayata dair dedi ki...

çok iyiymiş bu:))

Dostbahcesindenlezzetler dedi ki...

Gercektende guzel bir site..tesekkurler

Ebruli dedi ki...

Büyük ilerleme. inşallah her konuda daha iyiye gideriz...

fimofimo dedi ki...

bende kocamı takip edeyim bakalım kokpitte ne konuşuyor.

pe hito dedi ki...

Woav teknoloji nelere kadiiir. Bir de son yazınızdaki olayı (içerik hırsızlığı) halletseler...

Yusuf ve Yunus`un annesi dedi ki...

ben de bıze gelen gıdenlerın ucaklarının nerde oldugunu ne zamandır takıp ederım burdan. guzel bır hozmet yapmıslar... hele gecen gun sunu okudum . amemrıkalı bırı THY ucagında ucagın cok sıcak oldugunu THY nin Face hesabına yorum olarak yamıs anında merkezden pılot aranmıs ordan hosteslere soylenmıs hostesler de amerıkalı yolcuya ısıyı dusurduklerını zoylemıs. Adma da bunu nette paylasmıs ve cok sasırdıgnı soylemıstı :) gun gun boyle guzel sasılacak seyler okuyorum.