14 Ocak 2013 Pazartesi

İçerik Hırsızlarına Karşı Şöyle Bir Hayalim Var...


Derin-Derya dediğimiz internet günden güne daha küçük bir dünya haline geliyor özellikle bizim gibi aktif kullanıcılar için.Nasıl mı? 

Kullanıcı beğenilerini paylaştığı bir profil açmış.Yazmış,eklemiş,yorumlar almış ve bugün sabah saat 10 civarı benim 2009'da araştırarak kaleme aldığım yazımı başlığı ile birebir kopyalayıp kendi yazmış gibi paylaşmış.

Şu an saat 15.00 biraz önce tesadüfen karşılaştım yazımla,kızdım sinirlendim vs...
Emekçi bloggerlar için  tanıdık bir durum değil mi?

Şimdi ben çözüm bulunamayan bu içerik hırsızlığı ile ilgili bir isteğimi ya da hayalimi yazıyorum sizlere.Şu an için teknik olarak mümkün olmayabilir ancak insanoğlu düşündüğü herşeyi er-geç gerçekleştiriyor nasıl olsa.

Gün gelecek internet üzeri yazılar kopyalandığında sistem ya da arama motorları (google,bing ,yahoo vs.) kopya yazının altına gelip "taakkkk" yapıştırıcak bu yazı ilk kez şu linkte yayınlandı ya da bu fotoğraf ilk kez şu adreste kullanıldı diye not düşecek.

Kopyacı ne yaparsa yapsın bu linkleri kaldıramayacak ya da yazıyı yayınlamaktan vazgeçecek.

Alexa'da bu kopyacı sitelerin mevcut puanlarını ya düşürecek ya da puan vermeyerek bir nevi onları cezalandıracak.
Böylelikle eser sahipleri gidip "yazımı neden kaynak göstermeden kullandınız?" ya da "hakkımı yasal yollardan arayacağım" cümleleriyle uğraşmak zorunda kalmayacak.

Tabii bu düşüncem çok geniş kapsamlı sadece sitelerde değil sosyal paylaşım ağlarıda dahil o yazıyı okumaya gelen yazının ilk orjinal halini görecek.
Umarım bunu görebilir(im)(siniz).

***çok sinir oldum bildiğiniz gibi değil...

20 yorum:

Abdullah Kara dedi ki...

Şöyle söyliyim. Aslında dediğin şey kısmen var :) Biz özgün bloglar o yüzden hep ön planda kalacağız. Mesela google bizi indexlerken şuna bakıyor, bu yazı daha önce bi yerde yayınlanmış mı? Yayınlanmamışsa sağlam indexleyip öncelik veriyor, diğerleride hırsızlık yaptığından onlara çok sonralardan yol veriyor. Tabi ileride hiç vermeyeceğini umarım :)

biricik huzur dedi ki...

merhabalar.. eevet çok sinir bozucu birdurum bahsettiğiniz.. bir zamanlar ben de ilk farkettiğimde çok sinirlenmiştim ama başedemiyceğimi anlamıştım bir çok yerde görünce... dediğiniz çözüm de hoşmuş gerçekten aslında:)

Handan dedi ki...

Çok haklısın, insan sinir olur . Aslında yapılabilmesi lâzım dediklerinin.

bahar006 dedi ki...

Ya da başkası senin yazını yayınlamak istediğinde sana bir mail ya da sms gelecek, onaylarsan yayınlanacak, onaylamazsan yayınlanmayacak:)

SELİNSEL dedi ki...

Kendi düşüncesine,beynine güvenemeyen insanların cahilce hareketleri işte.Yazık! Çok haklısın bu konuda.Umarım düşündüğün gibi bir sistem gelir :)
Sevgilerimle..

sezer eser perker dedi ki...

Çok haklısın. Nasıl bir kafa var millette anlamak mümkün değil.
Dediğin uygulama da olmayacak bir şey gibi görünmüyor aslında. Bence de olmalı böyle bir sistem.

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Sevgili AdminPanpa,evet bahsettiğin gibi şu an kısmen var ama okuyucu yazının kopya olduğunu henüz bilemiyor ben buna kalıcı bir çözüm istiyorum:/

Sevgili Bircik Huzur takip et et!! nereye kadar??

Handancım umutla bekliyoruz bakalım.

Baharcım sms olayıda hoş fikir.

Hepimiz için iyi olucak.Sevgiler Selinsel...

ayamaya dedi ki...

Ne kadar haklısınız, peki bu yayınlayan kişi alıntı yaptığını belirtmemiş mi? Mesela ben beğendiğim blogdaki bir yazıyı paylaşacaksam paylaşmadan önce blog sahibine mail atıyorum , mutlaka hangi sayfadan aldığımı yazıyorum ki emeğe saygı gözardı edilmesin.

frambuazlı ruh pastasıyım dedi ki...

google alert kismen yakaliyor ama herhangi bir yaptirimi yok malesef. benim postlarimdan ziyade blog ismimi calmislardi. yuh, oha yetmez cus bile dedim, cok afedersiniz :)

Karadut dedi ki...

Güzel fikirmiş bence olabiliritesi de var hem.
Ben de blogumda kişisel yazılarımı, çizimlerimi paylaşıyorum.Ancak bunun yanında özellikle pinterestten sevdiğim görselleri de paylaşıyorum (belirtiyorum tabi) Bu görseller yüzünden bloguma kenara iliştirilen copyright yazılarından yazmaya dahi utanıyorum, hele ki çalıp çırpmak... Onlar nasıl kafalardır, nasıl insanlardır aklım almıyor

ferulago dedi ki...

Çok ilginç şeyler yazıyorsun tabii, çalıp çırpmak kolay gelmiştir, geçmiş olsun

muhtar bizim mahalle dedi ki...

bu tarz içerik hırsızlarının isimlerini yayınlamaktan çekinmeyin lütfen...

Zeugma dedi ki...

Teşhir etseydin keşke..
Hatırlarsan ben adamın birini rezil etmiştim. Halen yayında o ''İntihal Edepsizleri'' yazım...
Geri zekalı dolu memleket. Ne yapsan anlamayanlar var...

Sinirlenmemeye çalış Ebrucum..

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Kaynak belirterek yayınlayanlarla sorunum yok Sevgili Ayamaya hatta memnun bile olurum ancak hiçbir şey yazmamış tabii kızgınlığım bundan.

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Umarım birgün gerçek olur Sezercim.

Benim blog ismimde çok site var ama Seninki çok çok özel kimin aklına gelir?? "Frambuazlı ruh pastası" bariz çalıntı olmuş.

Shirin Serkan dedi ki...

yazdığın harika bir fikir.. google e bir yazsan öneri olarak, belki değerlendirirler..

Ebruli dedi ki...

Yazını kopyalayan bloğun adresini vermemişsin. Neden?
Bizde bir kaç yorum yazardık ona...

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Sevgili Zeugma ve Ebruli daha önce kopyalayan site ya da şahısın adresini verip ifşa ediyorduk ama hiçbir netice alamadıktan sonra ne anlamı var?? Bir iki ay önce gene böyle bir olay başıma geldi ve karşımdaki kişi öyle arsız çıktı ki terbiyem söylediklerine müsade etmedi.

pe hito dedi ki...

Çok haklısınız ben uzunca bir süre, sırf bu nedenle yazılarımı dosyada saklamış, kimseyle paylaşmamıştım... Umarım dediğiniz gibi olur, bu iş çözüme kavuşur...

Yılmaz Barış dedi ki...

Genel olarak pek umursamıyorum ben aslında, çünkü ilk önce benim yazım indekslendikten sonra Google beni öne çıkartıyor ama..
Bazı dangalaklar birebir tüm yazılarımı kopyalamaya kalkıyor o zaman tepemin tası atıyor tabi..
Bununla beraber yakın zamanda açtığım sosyal medya temalı blogumun yazıları birebir kopyalanıyordu işin en uyuz yanı ise siteyi yeni açmıştım ve webmaster tools ile dizine göndersem bile google da indekslenmesi bir iki günü bulabiliyordu.
kopyacı gerizekalının sitesi benden önce indekslense Google a göre kopyacı ben olacaktım.. şükür ki bir sorun çıkmadı site belli bir konuma geldi..
Ama bu kopyalanan bir içeriğe en azından link verdirmeyi öğretmek gerek bunlara...