26 Ocak 2014 Pazar

Google Görsel Arama ile İnternet Üzerinden Kandırılmaya SonBazen öyle kızıyorum ki; sanal ortamda başkalarına ait fotoğraflarla farklı rollere bürünenler 
ya da yalan yanlış bilgilerle donatılmış şiddet içerikli görüntüleri sanki yeniymiş gibi paylaşıp takipçiyi yanıltmaya çalışanlar.

Kandırılmaktan hoşlanmıyorum o nedenle fotoğraf  bana inandırıcı gelmediği zaman Google görsel arama ile o fotoğrafın daha önce internet ortamında paylaşılıp paylaşılmadığına bakıyorum.

İçinizde bunun nasıl yapıldığını mutlaka bilenler vardır bilmeyenler içinde kısaca özetlemek isterim.

Bunun için önce Google Görsel Arama sekmesini açmanız gerekiyor.Resimde işaretlediğim yeri tıklayarak ilerleyeceğiz.Bu arada hangi fotoğrafı aratacaksanız onu seçip kolay olması açısından bilgisayarınızın masaüstüne kayıt edebilirsiniz.

Sonraki adımımız aşağıdaki resimdeki gibi. 
"Görsel yükleyin" seçeneği ardından dosya seç bölümünden fotoğrafı seçip yükleme işlemini başlatıyoruz.

Kısa bir süre sonra arama yaptığınız fotoğraf başka hangi sitelerde kullanılmış linkleriyle birlikte karşınıza gelecek.

Bugün örnek olarak, internetin ünlü profil resimlerinden birini kullanarak arama yaptım sizler için.

Mesela bu görsel fotoğraf sanatçısı Kudret Çayıroğlu'na aitken, yayınlandıktan kısa bir süre sonra sanal ortamda pek çok kişi tarafından izinsiz profil resmi olarak kullanıldı.

O dönemde ki kullanıcı sayısı gerçekten şaşırtıcı idi. :-o

Neticede bu arama modülü sayesinde sizde istediğiniz resmi aratabilir, varsa fotoğrafın başka hangi sitelerce kullanıldığına bakabilirsiniz.


Diğer sosyal ağlardan beni takip etmek isterseniz;

4 yorum:

Çiğdem Durukan dedi ki...

Merhabalar, geçen hafta tesadüfen internette arama yaparken, kendi çektiğim pazar fotğraflarının farklı bir sitede kullanıldığını görmüştüm..ama fark edebildiğim tek bir siteydi.. Yazınızı okuduktan sonra tekrar inceledim ve şok oldum, ne kadar çok sitenin kullnadığını görünce ! Teşekkürler bu yazı için

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Rica ederim Çiğdem Hanım işinize yaradıysa ne mutlu bana...

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

Ben de arada sırada deniyorum.Özellikle yemek fotoğraflarımız çok fazla çalınıyor.Yazmanız iyi olmuş, daha çok kişiye ulaşır.Hatta bir ara ben de yazayım.Emek hırsızlığı çok kötü bir şey.Elimizden geleni yapmak gerek.Sevgiler

nihal baysal kocer dedi ki...

Çok güzel bir blog, bloğunuzu yeni keşfettim. Bende bloğuma beklerim sevgiler
http://cocugumlaeglenirken.blogspot.com.tr/