6 Mayıs 2016 Cuma

Eyvah Arabaya Süt Dokuldu ! Peki Sonra Neler Oldu?

Derler ki ; birine beddua ederken  "arabana süt dökülsün ! " demeniz yeterliymiş.
Bende bunu yeni öğrendim. :P 
İşin şakası bir yana, her hafta büyük bir heyecanla mayaladığım yoğurt maceramın hüsranlı kısmından bahsedeceğim ki,benim başıma geldi sizin başınıza gelmesin.Dört gözle beklediğim o eşsiz sütü, her hafta olduğu gibi büyük poşete doldurtup arabama atladığım gibi eve gittim.
Araçtan inerken gördüm ki ,paspasa poşetten azıcık süt sızmış.
Araç paspasım kauçuk nasıl olsa çıkartıp yıkarım düşüncesiyle poşetleri alarak arabayı kilitledim.

Ertesi gün bir sorun yoktu, nitekim paspası çıkartıp yıkadım.
Ondan sonraki gün sabah araca binerken bir koku ile karşılaştım.
Sağa sola baktım kaynağını bulamadım derken akşama doğru bu kokunun arttığını farkettim.
Neyse gittim aracın sağını solunu ıslak güzel kokulu mendillerle sildim, pencereleri açıp havalandırdım. Bu arada tabi ben ne olduğunun hala farkında değildim...

Bir sonraki gün arabayı açar açmaz bir facia ile karşılaştım koku inanılmaz iğrenç bir hale dönüşmüş neredeyse arabanın içinde beş dakika oturulmaz hale gelmişti.Kızımın arabaya binerken burnunu kapatması ve yol boyunca buna devam etmesi sinirlerimi bozdu ki ben internetten aracın içindeki pis kokunun sebebini dökülen süt olduğunu nihayet anladım.

İlk defa başıma geldiği için bu kadar kötü olabileceğini ve kokunun çıkmayacağını malesef düşünemedim.

Dökülen sütten üreyen bakteriler çoğalmaya ve kokunun artmasına neden oluyormuş. 

Aracı iç dış yıkamaya götürdüm önce her zaman yıkattığım yer "süt döküldü" lafını duyunca üç katı yıkama ücreti istedi.Sinirlendim kendim halledeceğim dedim paspası önce domestosla bir güzel yıkayıp kuruttum.Bu arada internetten yaptığım araştırma sonucu bu kokuyu çıkartmanın mümkün olmadığını öğrenip kendi kendime çözüm aramaya başladım.

Haaa en kesin sonuç ya alt döşeme komple sökülüp değiştirilecek yani koltuklar falan çıkacak vs. ya da araba satılıp yenisi alınacak gibi yorumlar okudum o kadar yani...

Sütün alt paspasa dökülüp dökülmediğinden emin değildim zaten çok azıcık bir miktardan bahsediyorum ama kokunun alt döşemeden geldiğini anlayınca önce sirkeli su ve karbonat karışımı ile paspası sildim.İki gün boyunca beklememe rağmen koku çıkmayınca bu sefer aktardan gidip "boraks" aldım.Halı dezenfekte işleminde kullanıldığını ve iyi netice verdiğini duymuştum.Karbonat ve boraks karışımlı suyla sildiğim alt döşemenin üstüne nemli kalmasın çabuk kurusun diyerek kalın kaya tuzu döktüm.

Koku geçti mi ???  Malesef iki gün geçmeden geri geldi.

Öyleydi böyleydi derken iç-dış yıkama,araba kokusu, tekrar silme tekrar karbonat tekrar kalın kaya tuzu üstüne çiçek kokulu deodorantlar etrafında döndüm dolaştım.
Eskiye nazaran koku biraz azaldı ama tamamen yok olmuş değil.

Mecbur olmadıkça artık arabaya süt koymuyorum ya da aldığım sütü bidonla alıp ağzını sıkıca kapatıyor tekrar tekrar poşetliyorum.

3 yorum:

Mayıs Yağmuru dedi ki...

Bilgi için çok teşekkür ederim. Hiç bilmiyordum süt dökünce baya bir zahmet verdiğini geçmiş olsun size ....

Eski Haliçli dedi ki...

İyi günler.Ben de elimden geldiğince yazmaya çalışan biriyim.Dolayısıyla ne kadar çok okuyup eleştirirsem o kadar yanlış görüyor , ne kadar çok yanlış görüyorsam o yanlışları yapmamaya özen gösteriyorum.Bu nedenle eğer alınmazsanız sizi de biraz eleştirmek isterim. :)
-Nerdeyse hepimizde bir kendimizi anlatma isteği var.Dolayısıyla bir uğraşta yapıt vereceğimizde konu çoğunlukla kendi kişiliğimiz oluyor.Bunu yadırgadığım yok ancak sizin de içinde olduğunuz bir çoğunluk bunu "içimden ne geliyorsa , bilmemkimin günlüğü" gibi yaratıcılıktan uzak bir biçimde yapıyorlar.Bana kalırsa kendi dünyanızı daha güzel kaplamalarla sunabilirdiniz.
-Verdiğiniz bilgi gerçekten çok ama çok önemli bir bilgi.Bilmeden bir kez yapılıp cezası bin kez çekilen türden bir yanlış.Ancak anlatımınız ne öykü gibi ne de alışılagelmiş bir "Bunları biliyor muydunuz?" yazısı gibi.Bunu bir kalıba oturtursanız anlatacaklarınızı daha etkili anlatacağınızı düşünüyorum.
-Yazım ile noktalama yanlışlarına özen göstermenizi öneririm.
Yersiz kötü eleştirilerim olduysa "gücüm yettiğince" sözümü savunma olarak kullanıyorum.Eğer siz de eleştiri konusunda benim gibi düşünüyorsanız beni eleştirmenizden büyük mutluluk duyarım. :)
www.eskihaliclininyeraltindanandiclari.wordpress.com

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Nazik eleştiriniz için teşekkür ederim.