6 Mart 2018 Salı

Adım Adım Fotoğraf Makinesi Seçme Rehberi

Fotoğrafçılığa merak salanların akıllarındaki ilk soru genelde “Ne tür bir fotoğraf makinesi seçeceğim?” olur. Amatör ya da profesyonel olarak fotoğrafçılık ile ilgilenmek istiyorsanız, seçenekler artmaya başladıkça kararsız kalmanız kaçınılmazdır. Çevrenizden destek alma gibi bir yöntem denediğiniz zamanlarda da herkesin fikirlerinin çok farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu sebeple ilk önce kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve bu doğrultuda uygun bir fotoğraf makinesi seçmeniz gerekir. Peki fotoğraf makinesi seçerken ne gibi detaylara dikkat edilmesi lazım?Fotoğraf Makinesi ile Neler Çekmek İstiyorsunuz?
Fotoğraf makinesini ne tür kullanım amacı ile tercih edeceğiniz önemlidir. Bu durum sizin cihaz içerisindeki lensin çeşidini de ona uygun olarak seçmenizi gerektirir. Farklı manzaraları çekmek için kullanabileceğiniz bir lens ile stüdyo ortamında ürün çekeceğiniz bir fotoğraf makinesi lensi birbirinden farklıdır. Bu sebeple, satın alacağınız fotoğraf makinesindeki lens ve lens farklılıklarını araştırmanız gerekir.

Hangi Sıklıkla Fotoğraf Makinesi Kullanacaksınız?
Fotoğraf çekmek aynı zamanda bazı kişiler için bir hobidir. Ancak bu hobi için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Kullanım amacınıza karar verdikten sonra kullanım sıklığınıza uygun bir makine seçmeniz bütçenizden de tasarruf etmenize yol açar.

Amatör veya Profesyonel
Fotoğraf çekmeyi boş zamanlarınızda yapacağınız bir aktivite olarak görüyorsanız ona uygun fotoğraf makineleri satın almanız gerekir. Çünkü profesyonel seviyedeki fotoğraf makinelerinin fiyatları bu noktada size bir hayli yüksek gelebilir. Kullanmayacağınız özellikler için ücret ödemenize gerek yoktur. Hobi olarak fotoğraf çekmek için satın alacağınız bir makinede de gayet yeterli özellikler ve kaliteye ulaşabilirsiniz.
Bu linkten farklı fiyat seçeneklerine sahip amatör veya profesyonel modellere ulaşabilirsiniz. MediaMarkt’ın ürünlerinde genel olarak her bütçeye hitap eden modeller mevcut.

Kompakt Makineler
Kompakt fotoğraf makinelerinde otomatik ayar seçenekleri vardır. Fotoğrafçılıkla hatıra fotoğrafı kategorisinde ilgilenen kişilere bu tür makineler tavsiye edilir. Fotoğraf makinesi bütün ayarları yapar ve size yalnızca fotoğrafı çekmek kalır. Temel fotoğraf bilgisi gerektirmeyen amatör olan makinelerdir.

Premium Kompakt Makineler
En üst düzeydeki kompakt fotoğraf makineleridir. Manuel ayarlama yapmak istiyorsanız premium kompakt fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz.

DSLR Makineler
Profesyonel fotoğraf makineleri olarak nitelendirilen bu makineler, manuel veya otomatik olarak ayar yapabilmenize imkan tanır. Bu makinelerde objektif değiştirebilme imkanınızda bulunur. Gözünüz göreceği ile sensör üzerinde oluşan görüntü neredeyse aynıdır. Geniş ayarlara sahiptir. Taşıması biraz zor olabilir ancak amatör fotoğrafçılar için en uygun makineler DSLR makinelerdir.

3 yorum:

Web Kenti dedi ki...

Çok başarılı bir blogunuz var tebrikler.

Kaputoglu Blog dedi ki...

Bu güzel yazi için cok tesekkur ederiz :)

İçimden Geldiği Gibi dedi ki...

Çok Teşekkür ederim Kürşat Kaputoğlu ve Web Kenti...