2 Ağustos 2012 Perşembe

ÇANAKÇILAR SERAMİK - HAYVANAT BAHÇESİ ve BOTANİK ALANI


Pek çok yer gezildi,görüntülendi ama tembel ben bir türlü düzenleyip bunları bloga koyma fırsatı bulamadı.
Bu sefer Ankara'dan Amasra'ya Bartın üzerinden gitmeye karar verdik.


Zonguldak-Gökçebey'de ki Creavit -Çanakçılar Seramik Hayvanat Bahçesini daha önce duymuştum ama Hayvanat Bahçelerinden pek hoşlanmadığım için ziyaret etmek istemedim.Israr, emrivaki ile ilk mola yerimiz burası oldu.


Bahçe ve Botanik alanı mesai saatleri içinde herkese ücretsiz olarak açık.Sonradan öğrendiğim Seramik fabrikasının 30 dönümlük bahçesi hayvanlar için ayrılmış.
75 türden 850 hayvan ve bitki yaşıyor bu alanda.İçeride bir de Arkeoloji ve Etnografya Müzesi var.
Tabi müzenin oluşumu,hayvan ve bitki bakımları Çanakçılar Şirketler grubunun katkılarıyla yapılmış.


Beni burada en çok memnun eden yırtıcı hayvanlar hariç diğerlerinin bahçede özgürce dolaşmaları oldu.Kafes içinde olan hayvanlardan bazıları arazide ölmek üzereyken sahiplenilmiş.Kimisinin bacağı kopmuş,kimisi kanadından sıkıntılı bir haldeyken buraya getirlmiş.Şimdi oldukça iyi görünüyorlar.


İstemeye istemeye girdiğim bu sessiz,sakin,huzurlu ve temiz mekandan ayrılmak istemedim.Arkadaşlar "hadiii ama geç kalıyoruz" diyene kadar...9 yorum:

Nuraycatasarimlar dedi ki...

Merhaba,önünden defalarca geçtiğimiz,Çanakçılar seramik'in hayvanat bahçesimi varmış,tabelalarda müze yazardı ama ilgimi çekmemişti :) Bartın'a giderken uğrarım ,paylaşım ve bu güzel görüntüler için teşekkürler.Güzeldir benim memleketim:)

pespembe dedi ki...

harika bir yer
en kısa zamanda o tarafa doğru yola çıkmak gerek

bücürükveben dedi ki...

Normalde hayvanat bahçelerine karşıyım ama ölmek üzereyken kurtardıklarını okuyunca sevindim..hayvanta bahçesi yerine doğal park fikrini daha seviyorum..yani hayvanlar çok büyük bir arazide özgürcü dolaşsınlar, dereden su içsinler...kafes ne kadar büyük olursa olsun kafestir..bu arada ağaçtaki piton seramik değil mi? Çünkü etrafı çevrili değildi gören hakiki sanıp kalp krizi geçirebilir çok canlı duruyor:)
sevgiler

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Evet evet piton heykel ama ilk görüşte bende şöyle bir duraksadım hehehe:))

Sezer dedi ki...

Ben de sevmem hayvanat bahçelerini. Çok üzülürüm. Ama dediğinize göre burası farklı. Aklımızda olsun. Yolumuz o taraflara düşerse uğrarız. Teşekkürler.

Antônio Lídio Gomes dedi ki...

İyi akşamlar.
Tamam?
Ben bir kucaklama ile selamlıyorum gelir.
Hoş gel ve olmayacak.

bücürükveben dedi ki...

var ya ben olsam kesin oracıkta kalpten gitmiştim:)))))

sea bel dedi ki...

Ben de sizin blog sayesinde öğrendim Zonguldakta 2. hayvanat bahçesioldugunu,İlkindeki hayvanlar içler acısı haldeydi çok üzülmüştük seneler önce gittiğimizde. Yarın allah izin verirse gitmeyi planlıyoruz sizin kadar olmasada ben de blogumda birkaç fotograf ile tanıtırım, teşekkürler emeğiniz için...

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Teşekkür ederim Sevgili Sea bel.Umarım geziniz güzel geçer.Yalnız blogunuzu göremedim bende ziyaret etmek isterdim.