4 Aralık 2012 Salı

12 adımda Kentsel Dönüşüm


Ülkemizi yeni bir deprem vurmadan binanızın deprem risk analizini yaptırmakta fayda var. Bakanlık onaylı bir kentsel dönüşüm firmasına deprem risk raporu için sadece bir dilekçe ve tapu ile başvurabilirsiniz. Çıkan raporda binanız için risk tespit edilirse geçtiğimiz aylarda çıkan kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde uygun faizli kredi imkanlarından ve kira yardımından yararlanarak binanızı yeniden inşa ettirebilirsiniz. Aslında bu iş yasa kapsamında artık isteğe de bağlı kalmıyor. Riskli çıkan binalar için bakanlık devreye giriyor ve binanın yıkılıp yenilenmesi için bina sakinlerine uyarıda bulunuyor. Hiçbir şekilde ortak bir karar verilemediği durumlarda da devlet binaya el koyuyor. O nedenle öyle ya da böyle binayı yenilemek şart oluyor. Kentsel dönüşüm yasasından yararlanabilmek için sadece bakanlık onaylı firmalardan deprem risk raporu almalısınız. Aksi takdirde yasanın sağladığı imkanlardan yararlanamazsınız. Bakanlık onaylı Tektaş Mühendislik, kentsel dönüşüm sürecinin 12 adımda nasıl tamamlandığını şöyle özetlemekte:
           
1- Tapu Müdürlüğü’ ne başvurarak arşivden binanıza ait mevcut projeler temin edilir.
2- Bina Deprem Risk Raporu almak için binaya ait mevcut projeler ve tapunuz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış kuruluşa başvuru yapılır.
3- Bakanlık onaylı kuruluş binanızda yaptığı gerekli inceleme, tespit ve çalışmalar sonucu binanız için Deprem Risk Raporunu hazırlar.
4- Hazırlanan Deprem Risk Raporu bakanlık onaylı kuruluş tarafından bağlı bulunduğunuz il Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne en geç iki gün içinde bir üst yazı ile sunulur.
5- Bakanlık; hazırlatmış olduğunuz Deprem Risk Raporunun Onayını tarafınıza resmi bir yazı ile bildirir.
6- Bakanlık Onay yazısının size tebliğinden sonra binanız yenilenmesi gerekiyor ise 60 gün içinde bina maliklerinin en az 2/3 (tapu hisse) çoğunluğu ile Bina Ortak Karar Protokolü imza altına alınır.
7- Bina Ortak Karar Protokolü bağlı bulunduğunuz İl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile sunulur.
8- Binanızın yenilenmesi için yıkılması, yeniden inşaatı veya güçlendirmesi için Bakanlık aracılığı ile kredi olanaklarından yararlanmak için Bakanlığa talepte bulunulur.
9- Binanın yeniden yapımı sırasında ekonomik durumu iyi olmayan maliklerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği kira yardımından yaralanmaları için gerekli başvuru yapılır.
10- Binanın yeniden inşaatı veya güçlendirmesinin yapılması için tüm projeler hazırlatılır ve ilgili belediyeden ruhsat alınır.
11- Binanın yeniden inşaat ve güçlendirme uygulaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müteahhitlik Lisansı sahip şirketler ile sözleşme yapılır.
12- Yapımı tamamlanan binanız için bağlı olduğunuz Belediyeden (Depreme dayanıklı, projesine uygun yapılmış, eksiksiz Bina) iskanlı tapularınız alınır.


3 yorum:

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar,

Ben bu kentsel dönüşümü sevdim ama, kentsel dönüşümü uygularken; firmaların yeniden yapacakları binaların, yıktıklarından daha sağlam olup olmayacağı, işi zamanında bitirip bitirememe, savsaklama, boşverme ve anlaşma maddelerine uyup uymama gibi sorunları yaşamaktan korkarım.

Çünkü Toki eskisi gibi değil. Yeni yapılan binalardan kimse memnun değil, herkes şikayetçi.

Aydınlatıcı ve bilgilendirici bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Selam ve dualarımla.

coco-jelly dedi ki...

Cok onemli bir konu ama tr de ki yapilanmanin alt yapi eksikliklerinin artik onune gecilmesi lazim di mi?ozellikle depreme dayanikli binalar cok onemli;) guzel post operim;)

Zeugma dedi ki...

Deprem gibi bir tehlike her an söz konusuyken insanların umurunda bile değil. Çok çabuk unutuyoruz geçmişi ne yazık ki.
Umarım dikkate alınır ve herkes üzerine düşeni yapar...
Teşekkürler bilgilendirme için...