2 Haziran 2013 Pazar

Sıcaklarla Başedebilmek


Sıcaklar başladı. Şimdilik öyle bunaltıcı sıcaklar olmasa da çöl sıcakları kısa bir süre sonra bastırır. Aşırı sıcak pek çok sağlık sorununa yol açmakta. Özellikle astım ve kalp hastaları için ciddi tehlike olmakta. Bu kişilerin aşırı sıcaklarda mümkünse dışarı çıkmaması önerilmekte. Aşırı sıcaklarda çocukları da özellikle 12:00 – 17:00 saatleri arasında dışarı çıkarmamak gerekli. Dışarı çıkıldığında pamuklu ve açık renk kıyafetler tercih edilmeli. Ayrıca şapka mutlaka takılmalı. Güneşten koruyucu kremleri de ihmal etmemek gerekli. Ancak bu kremlerin çocuk sağlığı açısından zararları da göz önünde bulundurulmalı. Sıcaklarda sıvı alımını da arttırmak gerekli. Bol bol su, ayran, limonata gibi içecekler tüketilmeli. Yağlı gıdalardan uzak durulmalı. Gıdaların bozulma ihtimaline karşı dışarıdan yememeye özen gösterilmeli.

Kapalı mekanlarda klima mutlaka aranıyor. Klima kullanırken de ortamı aşırı soğutmamak lazım. Yoksa kas tutulmaları ve soğuk algınlığı kaçınılmaz olmakta. Klimanın çalışması ile sağlıksız bir ortam yaratmamak için klimanın bakımının düzenli yapılması önemli. Mümkünse kendi servisi tarafından yapılsın.

Şanslıyız ki çöl ikliminde yaşamıyoruz. Çöl sıcakları ara ara bastırıp gidiyor. Önlemlerimizi aldığımızda bu sıcaklarla rahatlıkla başedebiliriz.

1 yorum:

balböcükleri dedi ki...

canımcım geçen benden üzeri meyveli tatlının tarifini istemiştinya o çok basit bir tatlı.hatta bumuymuş diyeceksin:) 1 pk dr outker su muhallebisinin içine ekstradan 2 kaşık şeker koyup arkasındaki tarife göre pişirdim ve borcama döktüm.üzerine vişne,çilek,karadut serptim.tart jöleyide vişne suyuyla pişirip meyvelerin üzerine döktüm.bu kadar;)