25 Mart 2015 Çarşamba

Kettle' da Biriken Kireci Nasıl Temizliyorum ?


Benim çabam evde mümkün olduğunca az kimyasal madde kullanmak.Bunun için kendimce yöntemler araştırıp deniyorum.Kireç çözücü asidik maddelerin çaydanlık vb. çok güzel temizlediği aşikar ancak bunları temizleme asitten arındırma süresi bırakacağı kalıntı etkisi ne olur bilinmez.Defalarca sudan geçirme işlemine rağmen içim bir türlü rahat etmiyor.

Bir arkadaşım limon tuzunu suyla karıştırıp çaydanlığı kaynatmanın iyi bir çözüm olduğunu söyledi.Tabi bu bahsettiğimiz ağır kireç tortusu için geçerli değil.
Bahsettiğimiz işlemleri belli aralıklarla ve kısa sürelerde yaparsanız zaten kettle veya çaydanlığınızda ağır bir kireç oluşumuyla uğraşmazsınız.

Ben bir süredir bu temizleme işlemini elma sirkesi ile yapıyorum.Kettle sıcakken içini boşaltıp içine elma sirkesi döküp bekletiyorum ve bu işlemi ihtiyaca göre üst üste birkaç kez tekrarlıyorum.Bazen içine birkaç tane limon tuzu da atıyorum.En son olarak su ile durluyorum.Ankara'nın içme suyu çok kireçli değil onuda belirteyim.
Süper bir sonuç elde etmenizi garanti etmiyorum ancak kimyasal içerikli bir maddeyi kullanmadığım için daha rahat olduğumu söyleyebilirim...


*************
Diğer sosyal ağlardan takip için;

5 yorum:

Medanşeri dedi ki...

Bu yöntemi daha önce de duymuştum aklımdaydı, şimdi yazınızı da görünce sanırım artık denemenin vakti geldi. Gelsin sirkeler, gitsin kireçler o zaman (: Paylaşım için teşekkürler (:

Tülay gürdal dedi ki...

Merhabalar..Kireçten ben de muzdaribim.. Öyle çok vakit bulamadığım için yoğun kireçle karşı karşıyayım.. Üstelik bakır çaydanlık kullanmaktayım.. Limontuzunu duydum ve denedimi ancak kısmen -yani küçük bölgesel- temizledi.. Devamını getiremedim. Şimdi tavsiyenizi uygulayacağım. O nedenle yazınız ve tavsiyeniz kendi adıma çok hora geçti.. Sevgiler.

sule m dedi ki...

Ben cok memnunum bu yöntemden :)

Handan dedi ki...

Diğeri gibi pırıl pırıl olmuyor ama ben de bu yöntemi kullanıyorum. Dediğin gibi kireç çözücüleri ne kadar yıkasam da kalmış gibi geliyor.

Ama İzmir'de elim mahkumdu , zira bir yumurta kaynatmakta bile bembeyaz olurdu cezve. Çorba kâsemin bile kireçlendiğini bilirim. Pes artık demiştim:-)

D!mple Rock dedi ki...

bunu kesinlikle ben de yapıcam.
elma sirkesini kullanalı benim de 2-3 ay oluyor. evde vileda temizliğinde kimyasal kullanmadan tertemiz yapmasına bayılıyorum