4 Şubat 2016 Perşembe

Beyaz Angora Halıya Çay Döküldü. Peki Leke Nasıl Çıkartıldı ?


Nurcan Hanımın özenerek aldığı beyaz angora halısına çay döküldü, hem de ne dökülüş...
Öyle bir bölgeye olsa gene iyiydi.
Çay yeni halının her yerine sıçraya sıçraya yayıldı.

Lekeyi ilk etapta halı yıkama makinası ile vakumlu yıkayarak çıkartmaya çalıştık.Ardından sirke ve karbonatlı ılık suyla sildik ancak leke çıkmadı.
Kolonya ile denedik gene olmadı.
Beyaz sabunlu su ile biraz çıkmış gibi görünse de ertesi gün leke olduğu gibi duruyordu. :((

Bir gün sonra beyaz renkli ıslak bezin üzerine koyulan limon tuzuyla hafif hafif silmek suretiyle (tabii lekeyi de dağıtmadan) tamamen çıkartmayı başardık.

Limon tuzunun harika etkisini keşfeden bizlerde şimdi evde her yerde bunu uygulamaya başladık.Ezilmiş limon tuzu ve karbonat karışımıda özellikle kireç ve tortu kalıntılı banyolarda müthiş netice veriyor bilginiz olsun.

4 yorum:

Cocuklu Hayat dedi ki...

Bende bütün inatçı lekeleri (keçeli ve tükenmez lekeleri dahil) bulaşık makinası parlatıcısıyla çıkartıyorum. Limon tuzu ve karbonat ikilisini de kireç sökücü olarak mutlaka deneyeceğim.

Tülay gürdal dedi ki...

Merhabalar.. Leke konusunda izninizle ben de bir not düşmek isterim. Zira aynı şekilde beyaz halı üzerine dökülerek leke oluşumunu önlemek için öncelikle ilk etapta temiz bir havlu ya da havlu peçeteyle dökülen maddeyi dağıtmadan üzerine bastırılmak suretiyle emdirmenin çok büyük faydasını gördüğümü paylaşmak isterim. Daha sonra dökülen sıvı zaten çoğunlukla yok olmuş oluyor ve tabii ardından leke çıkarıcı maddelerle işleme devam ediliyor. Geriye belki neredeyse iz bile kalmadığını yaşayarak gördüm. Bu anlamda sizin önerinizi de öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim. Sevgiler..

Siyah kuğu dedi ki...

Bildiğimiz limon tuzumu bu teşekkürler.

sezer eser perker dedi ki...

Şahane bilgi:)