16 Ocak 2009 Cuma

UYKUSUZLUĞA KAÇ GÜN DAYANABİLİRİZ ?


Okulda final zamanı yaklaştığında bir şekilde derslerden yüzü gülmemiş ekip Eko, Faso, Gülo ve Sui artık kendilerine verilen son şansı değerlendirmek için eve kapandılar.(Zaten hepsi aynı evde kalıyorlardı.)


Kitaplar ,notlar daha önce çıkan sınav soruları vs. derken adamlar kitapları hatim edercesine çalışıyorlar, bir günde iki sınava girecek şekilde hazırlanıyorlardı.

Telefon açtım
 –sizde şu şu dersin hangi notları var? Kaç sayfa,fotokopi çektirebilirmiyim? Neyse tam notları alıcam Faso dedi ki;

—İnanır mısın resmen sabahladım sular seller gibi kitabı hatim ettim.
—yaaa ne güzel umarım bende bu dersten geçebilirim?

Ertesi gün gene sınav var.
Sınava girdik.
Faso geldi –Sanırım psikolojik ben bugünde gözümü kırpmadım hiç uyumadım yani..

—Ciddi misin? Sınava nasıl konsantre olucaksın? dedim.
aradan üç gün geçti başka sınav için bekliyoruz…

Kahve içiyoruz Faso’nun gözler uykusuzluktan kanlanmaya başlamış.
–Bende bir anormallik var ben bugünde uyumadım.
--Şaka yapıyorsun?

evdekilere sordum hepsi onayladılar. Faso o günde uyumamıştı.

Belli ki sınav stresi bir gerginlik yarattı ve Cuma günü sınav sonrası ev arkadaşlarının da yardımıyla Faso derin bir uykuya daldı.

İşte o zaman böyle bir konu geçmişti acaba uykusuzluğa bir insan ne kadar dayanabilir? Cevabı askıda kalan o gün unutulan soru tekrar karşıma çıktı.
Bugüne kadar uykusuzluktan ölen insan kayıtlara geçmemiş ancak bununla ilgili tabiki deneyler yapılmış yaklaşık on bir gün, 264 saat ile bir lise öğrencisi dünya rekorunu kırmış.

Başka deneylerde kullanılan deneklerin ise uzun süre uykusuzluk sonrasında iki günlük bir uyku ile tekrar eski yaşantılarına döndükleri görülmüş.


Bu da yetmemiş sıçanlar üzerinde deneyler yapılmış ,beyin dalgaları takip edilerek uyudukları saptanan sıçanlar tekrar tekrar uyandırılmış ancak on beş günün sonunda dayanamayıp ölmüşler tabi…


Birde zaman zaman duyduğum ancak adını şimdi öğrendiğim "Morvan Sendromu" denilen nadir hastalıktan aylarca uyumayan insanların kendilerini yorgun ya da 
uykulu hissetmeyip ara ara halüsinasyonlar gördükleri tesbit edilmiş.İlginizi çektiyse daha detay… biyolojidefteri

22 yorum:

ferulago dedi ki...

Yazıyı okuyunca uykum geldi nedense. keşke iş olmasa da biraz daha yatsam :) Şaka bir yana uykusuzluk problemim hiç olmadı, bunları okuduktan sonra umarım da olmaz.

Ful yaprakları dedi ki...

ben hiç dayanamam, 8 saat mutlaka uyumalıyım.

nzlgl dedi ki...

Uykusuzluğu ne kadar dayanılır bilmiyorum ama ben uykuya dayanamayanlardanım.
Ortaokulda kursa giderdim Oradaki hocam 'yahu resmen gözün açık uyuyorsun'derdi:)))

İki sene evvel Cem Yılmaz'ın gösterisinde uyumuştum:)) Espri değil hangi şartta olursa olsun uykum gelince uyurum:))))

Sevgiler

GeCe dedi ki...

bende uykuyu yeteri kadar almazsam sersem gibi olurum, bir ara yarışmalar vardı, arabanın üstüne elini koyup uyumadan günlerce bekliyorlardı. ancak yaradışışımız ne kar mükemmel değil mi yazını okuyunca yeniden anladım

Bulsara dedi ki...

Bu sorunun cevabını arayan ve 2004 yılında Kısa film olarak çekildikten sonra gördüğü ilgi üzerine 2006 da uzun metrajı da çekilen Sean Ellis filmi Cashback i izlemek gerekir sanırım.

Orjinal Delikanlı dedi ki...

Birde uyuyamama hastalığı olan insanlar var adamlar 24 saat uyanık.
Bende bir haftadır böyleyim alttandaa ders olunca günde 2 sınav olduğuda oluyor bazı arkadaşların ama Allah'tan benimkiler çakışmıyor.

Abi dedi ki...

valla ben de hiç dayanamam..

funda dedi ki...

üniversite yıllarımda dayanırdım rekorum 2,5 gün... fakat şimdi 23:00 dedi mi saat gözüm kapanıyor direk...

özii dedi ki...

Uzun süre 4-5 saatlik uykuyla yaşadığımı bilirim ama bir gün vurgun gibi geliyor olduğum yerde kalıyorum :)) Dayanılmıyor yaww

Boogie dedi ki...

ağır bir uykusuzluk sorunu yaşadığım için arkadaşını çok iyi anlıyorum. gecede sadece 4-5 saat uyuyabildiğim zamanlar oluyor çoğu kez. Sanırım sorunum aşırı stresten kaynaklanıyor. Yatağa yattığım an aklıma birçok sorun hücum ediyor. Bu konuda Makinist diye güzel bir film de vardı. Başrolünü Christian Bale'in oynadığı...

Elif..den dedi ki...

uykusuzluga dayanamam herhalde...
allah kolaylık versın sıze .Hepınız gecmışsınızdır umarım
derslerden...

içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki...

geçtikk geçtik elifcim hatta herkes evlendi çoluk çocuğa karıştı...Gülo hariç..:)

MonteCito dedi ki...

haftaya finaller başlayacağı için ben de şimdiden hazırlıklara başladım ve geceleri uyuduğum saati 4 saate düşürdüm. :) Finaller başlayınca 2 saate kadar düşürürüm 2 hafta sonra da normal seyrine kavuşur. Fakat en zoru hem çalışıp hem okumak. Sakın denemeyin. :)

Martielex dedi ki...

Yaklaşık 1 haftadır ben de uykusuzum sınavlar yüzünden.Bu yazı iyi oldu,öleceğimi sanmıştım yoksa xD

lemanice dedi ki...

bloğunu takip etmeye kaldığım yerden devam ettim.epeydir yoktum ya....ne güsel şeyler yazmışın gene yumurtadan koltuk var ya ona bayıldım.vallaha oturasım geldi o koltuğa.
canım benim o uykusuzluk varya bana çok öncelerden gelirdi lise yılları ve sonrası yani başımızda kavak yelleri eserken uyuyamıyorduk.şimdi yaşlandık anam uykusuzluk başımızı döndürüyor.bi yattıkmı yatağa eğer beynimiz huzursuz değilse mışıl mışıl uyuyoruz.sana kucak dolusu sevgiler.

demet'in dunyası dedi ki...

uyku, uyku, uyku. Son zamanlarda ihtiyacım olan tek şey o. Oğlum doğduğundan beri günde 4 saatten fazla uyumuyoruz. Tabiki sabahlarıda resmen sürünerek yataktan kalkıp işe gidiyorum. Herhalde üzerime yorganı çekip haftalarca uyusam ancak geçer bu 21 ayın uykusuzluğu.

demet'in dunyası dedi ki...

uyku, uyku, uyku. Son zamanlarda ihtiyacım olan tek şey o. Oğlum doğduğundan beri günde 4 saatten fazla uyumuyoruz. Tabiki sabahlarıda resmen sürünerek yataktan kalkıp işe gidiyorum. Herhalde üzerime yorganı çekip haftalarca uyusam ancak geçer bu 21 ayın uykusuzluğu.

MoonSun dedi ki...

Basarilar oncelikle :)) ama uykusuz olmaz ki :)) Ahhh ahh ne gunlerdi derdirtin bana :) Universite bazen iskence gibiydi :)) Kocaman sevgiler basarilar :))

KANDIRALI dedi ki...

okul hayatımda son 2 sene dışında pek uyukusuz kalmadım. zaten o yüzden o iki seneyi fazladan okudum =)
şimdi çalışırken nasıl özlüyorum öyle uyumayı.
3gün uyumadığım zaman oldu sınav bahanesiyle gece nba maçlarını izlerdik. özledim be

Fıkra Sevenlere dedi ki...

Dayanamam.. Mutlaka uyumalıyım diyenlerdenim bende.. Yazınızı okuyunca o yıılar geldi aklıma.. Arkadaşlara özendim bende sabahlamıştım, sonuç sınavda resmen çuvalladım..

babegazelle dedi ki...

yok yaaa olmuyo ben hiç sabahlamadım üni hayatım boyunca bunu bildiimden de ya önceden çalıştım yada ee başlarım lan uyucam ben kaç alırsam alırımla girdim sınavlara insomnia fena şey walla

Miray ABRAVCI dedi ki...

Valla onu bunu bilmem ama sanırım ben bir gün daha uykusuz kalırsam kafamı duvarlara vurabilirim.
Bu arada üniversite yıllarımı hatırlattığın içn teşekürler. Ben üniversitedeyken en fazla 2 gün uykusuz kalabilmiştim. Yolda giden adamları araba, arabaları adam gibi görmeye başlamıştım. Velhasıl, uyumak lazım. Ve yazının özeti:

Uyusam da Büyüsem :)