23 Şubat 2015 Pazartesi

Siyah Pirinçten Pilav Denemesi


Epey zaman önce merak ederek aldığımız siyah pirinci nihayet pişirme fırsatı buldum.Öncelikle görüntü olarak beyaz pirinç kadar güzel görünmediğini kabul ediyorum.Çünkü yemeğin önce güzel görünmesi, iştah açması gerekiyor benim için.Nitekim kızımda renginden dolayı çok severekte yemedi.Ancak siyah pirincin beyaz pirince göre şeker miktarı oldukça düşük yani oldukça sağlıklı.

İçeriğinde güçlü antioksidan, yüksek protein, diyet lif ve mineral bakımından zengin.GDO'suz ve Glutensiz bu pirincin tadı daha çok bulgur pilavını anımsatıyor.

Ben son anda yapmaya karar verdiğim için ılık suda fazla bekletemedim.Aslında pişmeden önce birkaç kere yıkanıp süzülmesi ve 1,5 saat suda bekletilmesi gerekiyor.

Pişirirken içine önce şehriye de kavurdum ancak o da siyah pirincin rengiyle daha siyah bir renk alarak kayboldu gitti.Eğer misafirlerinize sunum yapmayı düşünürseniz şehriyeyi ya da iki renkli olsun diye beyaz pirinci ayrı bir yerde pişirip en son ikisini karıştırmanızı öneririm.

Yine pişirirken daha lezzetli olsun diye tereyağ kullandım.Ancak miktarı az tuttuğum için tereyağ tadını pek alamadığımı da eklemek isterim.Pişrme şekli aynı beyaz pirinç pilavı gibi sadece süresi biraz daha uzun sürüyor.

Haaa bu arada uzakdoğuda çok eskiden beri kullanılan kıymetli bir pirinçmiş ki, sadece zenginler yiyebilsin diye ismi "yasak pirinç" olarak anılıyormuş.

Sizde merak edip yapmak isterseniz bu pirinci Migros'lar da bulabilirsiniz. 
*************
Diğer sosyal ağlardan takip için;

6 yorum:

Unknown dedi ki...

Çok ilginç görünüyor. Açıkçası benim varlığından bile haberim yoktu diyebilirim:)) Ama merak ettim doğrusu tadını

Hayattan Azıcık dedi ki...

Ben sutlac bile yaptim kendisinden :-) ama bildigimiz pirincin yerini tutarmi tutmaz bence ama denemek lazim. Sevgiler...

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

Denemek lazım:)

Unknown dedi ki...

Çok ilginç ilk defa gördüm bence de denemek lazım paylaşım için teşekkürler:)

zeze dedi ki...

ilk kez görüyorum. esmer pirinçten farklı sanırım. denemeye değer :)

sevgiler...

Unknown dedi ki...

Çok ilginç mutlaka denenmeli :) Ellerinize sağlık..
Takibe aldım sizi bana da beklerim..
beautycoma.blogspot.com